27/02/2024
Багато хто плутає опікунство із постійним доглядом, не до кінця розуміє підстави для встановлення опікунства…
Багато хто плутає опікунство із постійним доглядом, не до кінця розуміє підстави для встановлення опікунства та процедуру. Саме тому сьогодні ми підготували для вас статтю із роз’ясненням основних моментів, які стосуються опікунства над повнолітньою особою.
Опіка встановлюється з метою захисту особистих немайнових, майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які внаслідок певних життєвих обставин, за станом здоров’я не можуть самостійно реалізовувати свої цивільні права і виконувати цивільні обов’язки.
При встановленні опіки над повнолітньою особою їй призначається повнолітній дієздатний опікун, який вчиняє усі правочини від імені особи, над якою встановлено опіку. До прикладу, після встановлення опікунства, продати майно (будинок, машину) може лише опікун від мені особи, над якою встановлена опіка.
Опікунство над повнолітніми особами в Україні встановлюється виключно над особами, які визнані недієздатними.
Що означає недієздатність? Це нездатність фізичної особи реалізовувати свої цивільні права та виконувати цивільні обов’язки.
Отже, підставою для встановлення опіки є визнання особи недієздатною, а підставою для визнання особи недієздатною є стійке та хронічне психічне захворювання, внаслідок якого така особа не може усвідомлювання значення своїх дій або керувати своїми діями.
ВАЖЛИВО! Опіка, навідмінну від постійного догляду, встановлюється виключно судом в порядку окремого провадження.
В ході розгляду справи про визнання фізичної особи недієздатною та призначення їй опікуна обовʼязково призначається судово-психіатрична експертиза.
За наявності підстав, тобто стійкого психічного захворювання, близький родич такої особи може подати заяву в суд про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення родича опікуном.
Зміст заяви нескладний, вона повинна містити лише обставини, які свідчать про стійкий та хронічний розлад. Проте, краще довірити складання тексту заяви та формування додатків досвідченому фахівцю, щоб уникнути можливих помилок.
Зверніть увагу! Судовий збір за подання заяви про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна не сплачується, він покладається на державу.
Вже у суді потрібно призначити судово-психіатричну експертизу, для того щоб експерт підтвердив чи спростував наявність психічного розладу, що має наслідком нездатність усвідомлювати свої дії або керувати ними.
Крім цього, щоб суд призначив родича опікуном недієздатної особи, обовʼязково потрібно отримати подання від органу опіки та піклування про можливість призначення родича опікуном.
Лише з моменту набрання рішенням суду законної сили, особа вважається недієздатної, а її родич вважається її опікуном.
Опіка над недієздатною особою встановлюється судом строком до 2 років. Проте, цивільна дієздатність фізичної особи, над якою встановлено опіку, може бути поновлена достроково.
Якщо після завершення 2 років, продовжують існувати обставини, що послугували підставою для визнання особи недієздатною та призначення їй опікуна, то особа може звернутись до суду повторно.
Юридична компанія “ФЕМІДА” більше п’яти років займаться даною категорією справ, тому якщо у Вас лишились питання з приводу встановлення опіки або ви потребуєте супроводу в оформленні докуменів, звертайсь!