27/05/2024
Під час воєнного стану все змінюється. Наші потреби й пріоритети теж, але зобов’язання ніхто…
Під час воєнного стану все змінюється. Наші потреби й пріоритети теж, але зобов’язання ніхто не скасовував. Відкритим лишилося й питання сплати кредитів, адже через складну ситуацію виплачувати їх нічим, а накопичувати борги також не хочеться.
Держава не могла стояти осторонь цих процесів, адже проблема виплати кредитів гостро постала не лише для позичальників, а й для позикодавців. Тому для врегулювання цього питання та з метою полегшення ситуації на час війни та післявоєнного відновлення економіки Верховна Рада України прийняла Закон України № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який змінює низку правил роботи банків та небанківських фінансових установ, зокрема тих, що надають послуги з кредитування.
Цей закон запровадив так звані кредитні канікули, а саме: на час дії воєнного стану та в 30-денний строк після дня його припинення або скасування позичальник не буде нести відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення виконання зобов’язання за споживчим кредитом. Він також звільняється від обов’язку сплати на користь кредитодавця неустойки та інших платежів за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором. Така неустойка, що нарахована у період з 24 лютого 2022 року підлягає списанню.
Також банкам забороняється у разі невиконання зобов’язань за договором про споживчий кредит збільшення процентної ставки за користування кредитом, крім випадків, коли встановлення змінюваної процентної ставки передбачено кредитним договором чи договором про споживчий кредит.
Під час укладання кредитного договору необхідно звернути увагу на так звані «прострочені проценти» – проценти, які банк нараховує після закінчення строку кредиту у разі його несплати. Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом .
Зазвичай у договорах кредитодавець прописує, що до моменту, коли позичальник повинен повернути кредит, застосовується одна процентна ставка, а з дати, коли кредит повинен був бути повністю погашений і до моменту фактичної оплати тіла кредиту застосовується змінена процентна ставка.
На жаль, люди досить не уважно читають договори перед їх підписанням та не звертають увагу на деякі пункти. Тобто такі проценти нараховуються у розмірі 3% річних від простроченої суми або ж інший розмір, що встановлений договором . Однак, як вже зазначалося вище, на період дії воєнного стану та в 30-дений період після його завершення боржник звільняється від сплати штрафу.
ВАЖЛИВО! Тобто під час воєнного стану обов’язок сплати кредиту та процентів по ньому залишається, але якщо позичальник не може вчасно повернути кредит, то він не буде оштрафований. Варто зазначити, що банки в індивідуальному порядку також можуть запроваджувати додаткові заходи підтримки, а кредитні канікули не впливатимуть на кредитну історію.
Перш за все звернутися до свого банку, а не чекати поки банк уже матиме право застосувати штрафні санкції через прострочення виплати по кредиту.
По-друге, необхідно дізнатися про умови кредитних канікул та додаткові умови від банку. Візьміть із собою документи – паспорт, ідентифікаційний код, що потрібні для підтвердження особи та заповнення заяви.
Тобто, якщо у Вас є невиплачений споживчий кредит станом на воєнний період, Ви не нестимете відповідальність за несплату боргу під час воєнного стану, а також в тридцятиденний строк після його припинення або скасування. Водночас, якщо Ви маєте достатній ресурс, рекомендуємо і надалі їх сплачувати та підтримувати економіку держави.
Громадяни, майно яких було пошкоджено або знищено під час війни, відповідно до Закону України 7441-1″Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або отримало пошкодження внаслідок збройної агресії російської федерації проти України” можуть списати свої борги перед банками. П
Потрібно надати до банку документи, які підтверджують :
Після розгляду документів, якщо кредитна організація ухвалить позитивне рішення, заявник отримає компенсацію від держави.
Згадані правила не поширюються на борги за кредитними картками, лише на борги за рухоме і нерухоме майно.
За додатковими консультаціями Ви завжди можете звернутися до ЮК ФЕМІДИ та отримати відповіді на всі Ваші запитання!