06/03/2024
Захист у кримінальному процесі – це вид реалізації права на правову допомогу, що гарантується…
Захист у кримінальному процесі – це вид реалізації права на правову допомогу, що гарантується особам, що у кримінальному процесі.
Це, так би мовити, діяльність учасників кримінального провадження, їх захисників та представників, що спрямована на зняття підозри, обвинувачення, виявлення та доведення обставин, що пом’якшують відповідальність підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, а також захист законних особистих, майнових та немайнових прав та інтересів особи у кримінальному провадженні.
Підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правничою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України (стаття 20).
Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов’язані роз’яснити підозрюваному, обвинуваченому його права та забезпечити право на кваліфіковану правничу допомогу з боку обраного ним або призначеного захисника.
Права підозрюваного, обвинуваченого, підсудного охоплюють всю сукупність прав, що належать такій особі, здійснення яких дає можливість протистояти висунутому обвинуваченню та доводити свою невинність, непричетність до скоєння злочину, захищати свої права, претендувати на пом’якшувальні обставини. Слід зазначити, що право на захист тісно пов’язане та невід’ємне від гарантій його реалізації. Саме безпосереднє здійснення цього права є ключовим у конституційній нормі.
Зокрема, гарантії права на захист обвинуваченого, підозрюваного на міжнародному рівні закріплені у п. 3 ст. 6 ЄКПЛ. Слід зазначити, що відповідні положення Конвенції знайшли своє закріплення у тексті національних джерел права. Так, права кожного підозрюваного, обвинуваченого в скоєнні кримінального правопорушення, що гарантовані Конвенцією, тією чи іншою мірою відтворюються в ст.ст. 42, 48, 49, 290 та інших нормах КПК України, а саме:
…Відповідно до вищесказаного обвинувачуваний чи підозрюваний у злочині потребує правової допомоги для захисту своїх прав задовго до судового розгляду, і це необхідно для того, щоб було якомога більше часу для збирання доказів, допиту свідків, підготовки процесуальних документів та інших дій на користь клієнта. У цьому допоможуть Вам наші спеціалісти.
Кожен підозрюваний має право на захист. Досудове розслідування є одним з перших етапів кримінального провадження, під час якого правоохоронні органи збирають докази, щоб встановити обставини злочину та особу підозрюваного. Захист прав підозрюваного на цьому етапі є критичним, оскільки від нього залежить подальший хід справи. Адвокат підозрюваного забезпечить, щоб досудове розслідування здійснювалось з дотриманням процесуальних норм закону. Захист підозрюваного також полягає в розробці стратегії захисту підозрюваного, участі адвоката в певних слідчих (розшукових) діях та збиранні адвокатом доказів на користь підозрюваного.
Коли обвинувальний акт передається до суду першої інстанції, розпочинається його розгляд безпосередньо судом. Захист обвинуваченого на цій стадії кримінального провадження є неймовірно важливим, адже саме на цій стадії суд вирішує чи є обвинувачений винним та призначатиме покарання. Захист обвинуваченого полягає в спростуванні обвинувачення та доказів прокурора, дослідженні доказів сторони захисту.
Звернутись з апеляційною скаргою на вирок може як прокурор чи потерпілий, так і засуджений, якщо не погоджується із вироком. За наявності підстав, адвокат підготує апеляційну скаргу на вирок та буде здійснювати захист обвинуваченого, підозрюваного в судових засіданнях суду апеляційної інстанції.
Іноді для досягнення справедливості в кримінальному провадженні, потрібно дійти до останньої судової інстанції. Суд касаційної інстанції розглядає питання щодо правильності застосування закону під час розгляду справи на попередніх стадіях. За необхідності адвокат здійснюватиме ваш захист на стадії касаційного оскарження.
Договір. Договір із адвокатом — це дуже складна штука. Тому що він їх складає щодня, а Ви ні, і вникати на всю суть може бути складно. Чи не полінуйтеся почитайте! Особливу увагу зверніть на рядки договору – протягом якого часу адвокат зобов’язується надавати правову допомогу, обсяг роботи або у годинах, або у конкретних діях.
Залежно від того, в якому статусі Ви знаходитесь існує два варіанти оплати послуг кримінального адвоката:
Комплексне ведення кримінальної справи підходить особи підозрюваним, обвинуваченим або засудженим. Тому що одразу адвокату у кримінальних справах складно визначити обсяг роботи та стратегію захисту. Треба ознайомитися зі справою зробити план захисту та запасні варіанти, якщо не спрацьовують основні.
Важливо розуміти, що справді відповідно до ст. 93 КПК України слідчий має право вимагати надати документи. Але що буде, якщо їх не надати? Відповідальності за це немає жодної, але це дає право слідчому піти та взяти ухвалу суду на обшук. Тому треба зважувати, що для Вас розумніше – дати документи на запит або сидіти і чекати на обшук.
Підсумовуючи, можливо з впевненістю сказати, що ціна адвоката з кримінальних справ поняття обширне та розраховується індивідуально, виходячи конкретно з кожної ситуації, яка склалася та що для цього потрібно. Для цього в юридичній компанії “ФЕМІДА” надають першу ознайомчу консультацію – безкоштовно.
Потрапили у складну ситуацію та не знаєте, що робити?
Юридична компанія “КПД “Феміда” — це кращі досвідчені адвокати у кримінальних справах в Одесі!