28/02/2024
До складу спадщини входять усі права та обов’язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття…
До складу спадщини входять усі права та обов’язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і які не припинені внаслідок його смерті.
До складу спадщини не відносяться права та обов’язки, які пов’язані з особою спадкодавця, а саме:
Спадкування за законом здійснюється за законом і за заповітом. За відсутності заповіту, спадкування здійснюється за законом. Згідно з вимогами ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Відповідно до статті 1270 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. Разом з цим, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.
ВАЖЛИВО! Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Раніше суди лояльніше відносились до таких позовних заяв громадян та задовольняли їх прохання. Однак, остання судова практика свідчить про те, що до таких справ потрібно готуватись серйозно, оскільки можна втратити все на що розраховували отримати в порядку спадкування.
До поважних належать причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій щодо подання заяви.
Суд в кожному окремому випадку буде перевіряти, чи дійсно зазначена в позовній заяві причина пропуску вплинула на неможливість звернутись із заявою про прийняття спадщини протягом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця.
Суд, в будь-якому випадку, не визнає поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім’єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.
Якщо суд вважатиме причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними і позов буде задоволений, спадкоємцю буде призначений додатковий термін (період) протягом якого йому слід звернутися в нотаріальну контору і подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися таким, що прийняв спадщину.
Як правило, надають 2 місяці, які обов’язково потрібно використати, адже , повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено. Пропустивши додатковий термін, призначений судом, Ви втрачаєте право на спадщину остаточно.
Залишились додаткові питання щодо спадкових правовідносин? У вас проблема зі вступом у спадщину? Звертайтесь до юридичної компанії ФЕМІДА, наш досвід допоможе вирішити проблему будь-якої складності!