18/02/2024
Стягнення боргу можливе тільки в судовому порядку, стягнення і є звернення з позовом до…
Стягнення боргу можливе тільки в судовому порядку, стягнення і є звернення з позовом до суду.
В основному боргові зобов’язання між кредитором і боржником оформляються шляхом укладання договору позики або шляхом оформлення боржником боргової розписки на ім’я кредитора. У зв’язку з цим стягнення боргу за розпискою чи за договором позики має низку особливостей.
Так, велике значення при стягненні боргу за розпискою чи договором позики має порядок оформлення та форма складених боргових документів.
Основними поширеними борговими документами, якими оформлюються боргові зобов’язання є договір позики та боргова розписка.
Істотною відмінністю боргової розписки від договору позики є те, що договір позики є окремим самостійним видом договорів, яким оформлятимуться договірні боргові правовідносини між сторонами. До договору позики застосовуються загальні положення цивільного договірного законодавства, у тому числі щодо наявності істотних умов договору таких, як предмет, строки, ціна договору.
Згідно з чинним цивільним законодавством, а саме ст.1047 Цивільного кодексу України, боргова розписка є документом, що підтверджує факт укладання договору позики, а також факт передачі грошових коштів певної кількості від кредитора боржнику.
Договір позики, як і боргова розписка, може оформлятися у простій письмовій формі, а також у письмовій формі, засвідченій нотаріусом.
Як показує практика, письмова форма договору позики або боргової розписки, засвідчена нотаріусом, істотно підвищує шанси на стягнення боргу за розпискою або договором позики.
Безумовно, першим кроком при стягненні боргу за розпискою або договором позики є проведення переговорів з боржником з метою мінімізації витрат за часом, фінансовими та людськими ресурсами, спрямованими на стягнення боргу. Іноді, за умови правильної підготовки, переговори з боржником приносять хороші результати і конфлікт вирішується до його появи. Якщо ж переговори не принесли бажаного результату кредитору, необхідно переходити до більш дієвих методів.
Так, досить результативним є шлях стягнення боргу за розпискою або договором позики через накладення виконавчого напису нотаріуса на борговому документі з подальшою передачею його до державної виконавчої служби або приватного виконавця. Зазначений метод можливий лише за нотаріальному посвідченні боргових документів, у зв’язку з чим цей метод не працює з договорами позики та борговими розписками, оформленими у простій письмовій формі.
Якщо ж боргові відносини оформлені у простій письмовій формі, мається на увазі письмовий договір позики або розписка, оформлені без нотаріального посвідчення, то в такому разі, по суті, єдиним дієвим методом стягнення боргу за розпискою або договором позики є звернення з позовом про стягнення боргу за розпискою або договору позики до компетентного суду.
Успіх стягнення боргу за розпискою чи договором позики через суд безумовно залежить насамперед від правильності оформлення боргових документів, як було описано раніше.
Що підтверджує факт виконання боржником свого зобов’язання щодо повернення позики згідно із розпискою?
Постанова КЦС ВС від 15.05.2019 у справі №707/2606/16-ц
Ключове:
Постанова КЦС ВС від 18.07.2018 у справі №143/280/17
Ключове:
Постанова КЦС ВС від 08.05.2019 у справі №520/16880/14-ц
Варто зазначити, що через суд можна стягувати борги за розпискою або договором позики, що оформлені як у простій, так і в нотаріально посвідченій формі, при цьому наявність нотаріально посвідченої форми договору суттєво підвищує шанси на успіх справи. Ми професійно займаємось стягненням боргу за розпискою чи договором позики! Залиште заявку на консультацію профільного адвоката – ми допоможемо Вам стягнути Ваші кошти назад!
КПД “Феміда”